KONST / Skulptur & konsthantverk / Blomsteruppsats 4621039
*
nr 462 1039
Blomsteruppsats
Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/3 19:21:19
1
2.000 kr
23/4 13:55:16
2
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta blomsteruppsats filigran gustavsberg konsthantverk silverinläggning silverinläggningar skulptur wilhelm kåge
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:48
-
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19
-
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:10
*
Blomsteruppsats
nr 462 1039
Blomsteruppsats
Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg 1935, 2 del, längd: 26, 5 cm, höjd: 13 cm, modell: 926, insatsen med lagningar
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/3 19:21:19 | 1 | 2.000 kr |
| 23/4 13:55:16 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta blomsteruppsats filigran gustavsberg konsthantverk silverinläggning silverinläggningar skulptur wilhelm kåge
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:48 -
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19 -
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36 -
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:10




